KrmelínNěkolik fotek z místa odkud jsem zkoušel v Krmelíně u Ostravy radiostanice PMR a různé antény.
Třeba 1/2 násuvná na standardní anténu ve stanici nebo "čtvrtku" na BNC nebo 4-prvkovou anténu HB9CV. Jako přenosná anténa nejvhodnější v poměru výkon a velikost. Na tuto anténu jsem měl spojení z kopce mezi Novými Lubliceni a Hořejšími Kunčiceni nedaleko nádrže Kružberk spojení s Petrem Vrbno, kdy bylo velmi výrazně vidět jak anténa "vytahuje signál z šumu". Na lambda/4 to bylo bez šance, na HB9CV report od Petra asi R=3 u mě podobně, nejlepší zhruba RS=35. HB-čka vesměs vyrábím s fázovacím členem z koaxiálu RG213 - hlavně z mechanických důvodu a prvky z 4mm cu izolovaných drátů jsem pájel k nosníku o průměru 6mm. Lze použít i RG58, ale to není koax ale "šunka", ale používám ji k napájení, ty 2 až 3m mají ještě přijatelný útlum. Nejhorší ale na RG58 je že nevydrží dlouhodobější tepelné zatížení - (pájení) a mechanické namáhání na tah a ohyb. Např.: RG213 lze napnout mezi třeba 3 patry i více v paneláku a není to žádný větší problém, zato s RG58 to už dost dobře možné není.
7-mi prvkové HB doma mám řešené podobně akorát nosná Cu tyčka je připevněna k 8mm tyčce z pozinkovaného drátu používaného k rozvodum zemnící sítě na střechách (k bleskosvodům).
Pochopitelně vhodnější, další verze tak už dělám, je nosník z "Al jeklu" a jako prvky jsou vhodné buď Al tyče nebo trubky. Otvory pro trubky pak dělat, tak aby jednotlivé prvky v nosníku dostatečně pevně držely. Pak je ještě třeba udělat speciální svorku na připevnění fázovacího členu na odpovídající prvky.

Zpět na hlavní stránku
<<< Na předchozí stránku **** Na další stránku >>>

tomas.nejedly@centrum.cz