TechnikaTady je něco z mého "HAM-shacku". Obrázky jsou zleva doprava a odzhora dolů

 • 1 ... TV barevná kamera. Na snímání astroobjektů není dostatečně citlivá, ale na většinu ostatního vyhoví v pohodě. Jen je za sebou třeba tahat kabely, ale i to se dá vyřešit :-) U astroobjektů zesnímá v pohodě za objektivem o pruměru cca 50 až 60 mm jasné planety a mezní magnituda je cca 3 až 3,5 mag.

 • 2 ... stanice na CB pásmo President Harry FM, není problém předělat na AM jen změnou propojek. Ovšem dneska není u nás tento provoz povolen a v podstatě není povolen jakýkoliv neodborný zásah do stanice. To vše je třeba zvážit a hlavně v tomto pásmu nevysílat a používat jen skutečně pro poslech!!! Ikdyž správně by člověk neměl ani takhle upravenou radiostanici mít. Lze tak zachytit při vhodných podmínkách spoustu italských, španělských nebo arabsky hovořících zemí. Rusko většinou vysílá na FM ale někdy se objeví i v AM. A klasikou pro Ostraváky jsou Polské stanice v "nulkách". Ovšem stanice je v "půlkách" takže to taky není to pravé ořechové, když se přijímá mimo kmitočet.
  Dále je tu S-metr a fázoměr přepínaný s PSW metrem.
  Pod ním je čítač do 1,6GHz ale jen na 4 místa, což není nejvhodnější, ale aspoň něco orientačně
  Dále vpravo je nahoře nejmenší z krabiček - přijímač FM na pásmo 27MHz - tedy CB
  Pod ním přímosměšující přijímač na 40m s obvodem NE612
  A úplně dole nf zesilovač 2 x 20 W

 • 3 ... Bednička k zesilovači a Menuety - jeden neupravovaný na příjem na KV a SV a jeden s přijimačem na VKV

 • 4 ... stanice PMR Hoffer 3381 používaná jako stabilní s externím mikrofonem, tento však ovládal pouze přes VOX a tedy se spožděním a nebylo možno se prakticky vůbec "nabrejkovat", tak bylo třeba upravit vnitřní zapojení, tak že přepínač v mikrofonu je propojen přímo na ovládací I/O port procesoru tak jako vlastní tlačítko ve stanici. Taktéž bylo třeba upravit úroveň SQ - šumové brány aby se otevírala i při slabší úrovni signálu. Zde je na stanici anténa lambda/4 ale je možno připojit na venkovní antény - (u okna ve třetím patře)

 • zbývající ... zesilovač na 27MHz. Ten jsem si postavil jen proto abych si odzkoušel že to jde lehce postavit. Faktem je, že není prakticky vůbec používán. Mnohem zajímavější je navázat spojení třeba s 1W nebo třeba 10mW i míň! A jde to stejně lehce... :-)

  Zpět na hlavní stránku
  <<< Na předchozí stránku **** Na další stránku >>>

  tomas.nejedly@centrum.cz